We Guide You Home

Archie League Medal of Safety Award Winners, By Region

The Archie League Medal of Safety Awards
Winners Listed by Region

Alaskan Region

2019
Gabriel L. Zeifman, Juneau ATCT (JNU)

2018
Scott T. Eastepp, Anchorage Center

2017
Jessica Earp, Anchorage Center

2016
Ron Sparks and Mike Thomas, Anchorage Center

2015
Parker Corts, Anchorage Center

2014
Todda Yonge and Mark Lacy, Anchorage Center

2013
Ryan Williams, Anchorage Center

2012
Kristina Kurtz, Anchorage TRACON

2011
David Whisnant, Anchorage TRACON

2010
Richard Todd Lamb, Anchorage Center and Mike Evans, Fairbanks Flight Service Station

2009
Mark Harris, Anchorage TRACON

2008
John Brown, Fairbanks Tower/TRACON

2007
Jonathan Eisenmayer, Fairbanks Tower/TRACON

2006
Bret Brown, Tom Eisenmayer, and Mike Moravec, Anchorage Center

2005
Meaghan Howard, Anchorage Center

Central Region

2019
Andrew J. Crabtree, Kansas City Center (ZKC)

2018
Josh Giles, Kansas City Center

2017
Andrew Cullen and Jeffrey R. Volski, Kansas City Center

2016
Liam Keeney and Brett Rolofson, Kansas City Center

2015
Travis Arnold, Omaha TRACON

2014
Andrew Smith and Joseph Moylan, Kansas City Center

2013
Kevin Cook and Steve Clark, St. Louis TRACON

2012
Todd Mariani, Kansas City Center

2011
David Cornell, Cedar Rapids

2010
Jessica Hermsdorfer, Kansas City Tower/TRACON

2009
Christian Manglona, Des Moines Tower/TRACON

2008
Jack Bowers and David Brown, St. Louis TRACON

2007
Chris Thigpen, Kansas City Center

2006
Mark Goldstein, Wichita Tower/TRACON

2005
Mark Goldstein, Wichita Tower/TRACON

Eastern Region

2019
Brian Rabinowitz, New York TRACON (N90)

2018
Jeffrey Haberland and Tim Krainak, Clarksburg ATCT

2017
Jaymi Steinberg and Richard Wallace, Washington Center

2016
Jeff Schuler, New York TRACON

2015
Joseph Rodewald, Potomac TRACON

2014
Robert Ezzard, New York Center

2013
Dave Giberson and Corey Grafe, Philadelphia Tower

2012
Matt Reed, Potomac TRACON

2011
Mike Chambers and Clint Clifton, Huntington

2010
Louis Charles Ridley, Potomac TRACON

2009
Steve Flickinger, Roanoke Tower/TRACON

2008
Christopher Foust, Baltimore Tower

2007
Bernie Nelson, Richmond Tower

2006
Stephen Barringer, John Bradley, Adam Cohen, Mark Franklin, Peter Grebenschikoff, and Randy Trainor, Atlantic City Tower/TRACON

2005
Scott Dittamo, Newark Tower
and
Greg Horne, Washington Dulles Tower

Great Lakes Region

2019
Nicholas J. Ferro and Charles Terry, Indianapolis Center (ZID)
and
Shane Mikel Boulds and Justin Dokken, Minneapolis Center (ZMP)

2018
Daniel Rak, Indianapolis Center

2017
David Stempien, Cleveland Center
and
Eric Vanstrom, Fort Wayne ATCT

2016
David Kilgus, Columbus Tower/TRACON

2015
Adam Helm, Justin Krenke, and Mike Ostrander, Green Bay Tower/TRACON

2014
Jack Deutscher, Madison Tower/TRACON

2013
Jeff Richards, Chicago Center

2012
Guy Lieser and Steve McGreevy, Chicago Center

2011
Gregory Dukeman, Cleveland Center

2010
Kristin Danninger, Madison Tower/TRACON

2009
Robert Zeman, Chicago Midway, and Stephanie Bevins and Marvin McCombs, Cleveland Center

2008
Patrick Eberhart, Detroit TRACON
and
James Kmetz, Terre Haute Tower/TRACON

2007
David Murphy and Yasemin Parker, Champaign Tower/TRACON

2006
Kevin Rojek, Chicago Midway Tower

2005
Dan Hemenway, Madison Tower/TRACON

New England Region

2019
Christopher Corcoran, Providence ATCT (PVD)
and
Jeffrey Aulbach, Neil Cóspito, and Michael Jacobson, Boston Center (ZBW)

2018
Jesse Belleau, Boston TRACON

2017
Eric J. Knight and Ross Leshinsky, Boston ATCT

2016
Joseph White, Providence Tower

2015
Kelly Eger and Sarah LaPorte Ostrander, Boston Tower

2014
Nunzio DiMillo, Boston Tower

2013
Erik Anderson, Boston Tower

2012
Chris Henchey and Ryan Workman, Boston Center

2011
Chuck LaBombard, Burlington

2010
Kevin Plante and Christopher Presley, Portland, Maine Tower/TRACON

2009
Bruce Clough, Stephen Roebuck, John Therrien, and Bill Wood, Boston Center

2008
Steve Walsh, Burlington Tower/TRACON

2007
Stephen Schmalz, Boston Center

2006
James Sawyer and Kevin Winn, Boston Tower

2005
Ken Hopf, Boston TRACON

Northwest Mountain Region

2019
Joseph Asmundson, Matthew Colby Rhea, Nicole Breann Coffey, and Devin Carlisto, Seattle Center (ZSE)

2018
Christopher Bancroft and Jacques Mailloux, Broomfield Jefferson County ATCT
and
Jeffrey Rawson, Salt Lake City ATCT

2017
Aaron Grijalva, Denver TRACON

2016
Josh Pate, Seattle TRACON

2015
Matt Dippe, Mark Haechler, and Alan Passero, Seattle Center

2014
Jared Mike, Seattle TRACON

2013
Donovan Carson, Portland TRACON

2012
Charlie Rohrer, Denver Center
and
Ken Greenwood, Josh Haviland, and Ryan Herrick, Seattle TRACON

2011
Dean Miller, Denver Center

2010
Troy Decker, Salt Lake Center

2009
Thomas Hedeen, Denver Tower

2008
Lee Wheeler, Salt Lake Center

2007
Ivy Sylvain, Seattle TRACON

2006
Randy Neu, Pueblo Tower/TRACON

2005
Allan Blair, Portland, Ore., TRACON, and
Brian Miller, Portland, Ore., Tower

Southern Region

2019
Paul Ray Keeling, Memphis Center (ZME)

2018
Joshua Hall, Patrick Allen Johnson, Jeremiah Lee, Darren P. Tumelson, William T. Vaughn III, and Andrew John White, Memphis Center

2017
Keith Tyus, Nichole Surunis, Mason Braddock, Patrick Burrows, and Clay Sutton, Atlanta TRACON

2016
Donald Blatnik and Kenneth Scheele, Orlando TRACON

2015
Sarina Gumbert, Central Florida TRACON

2014
Edward Holden and Ramiro Martinez, Miami Tower/TRACON

2013
Bill Sullivan, Tampa Tower/TRACON

2012
Alvin Kent, Atlanta Center

2011
Derek Bittman, Atlanta Center

2010
Jessica Anaya, Lisa Grimm, Nathan Henkels, Miami Center; Dan Favio, Brian Norton, Carey Meadows, Fort Myers Tower/TRACON

2009
Kenny Ellis, Memphis Center
and
Joe Mackie, Greenville-Spartanburg Tower/TRACON

2008
David Rivero, Miami Center

2007
J.D. Smith, Pensacola TRACON

2006
Jesse Fisher, Miami Tower, and
Barry Thompson, Louisville-Standiford Tower/TRACON

2005
Cliff Murdock, Pensacola TRACON

Southwest Region

2019
Michael Schawinsky, Houston TRACON (I90)

2018
Phil Enis, Thomas Herd, and Hugh Hunton, Fort Worth Center

2017
Patrick M. Armstrong, Dallas/Fort Worth TRACON

2016
Wade Martin and Nick Valadez, Dallas Love Field

2015
Hugh McFarland, Houston TRACON

2014
Stewart Pearcy, Houston TRACON

2013
LouElla Hollingsworth, Fort Worth Center

2012
Frank Fisher and Greg Fleetwood, Corpus Christi Tower/TRACON

2011
Sagar Patel and Robert Nelson, Houston Center

2010
Natasha Hodge and Douglas Wynkoop, Dallas-Fort Worth TRACON

2009
John Charlton, Lake Charles Tower/TRACON

2008
Paul Hiel, Oklahoma City Tower/TRACON

2007
Borden Byrd, Dallas-Fort Worth TRACON

2006
Bill Buvens, Dallas-Fort Worth TRACON

2005
Chris Owen, Fort Worth Center

Western Pacific Region

2019
Michael Tamez, Southern California TRACON (SCT)

2018
Benjamin Kingston, San Francisco ATCT
and
Scott Allen, Tucson ATCT

2017
Brian Bond, Aaron C. Fones, and Carlton Wickstrom, Phoenix TRACON

2016
William Hoppe, Ryan Nines, and Luis Ramirez, Northern California TRACON

2015
Jesse Anderson, La Verne Brackett Tower

2014
Fred Naujoks, Joseph Okuda, Peter Sachs, Alexis Shirkey, David Caldwell, Dan Ferlito, Nicole Findlay, Russell Kipker, and Dawn McMullin, San Francisco Tower

2013
Emily Birkland and Roy Teshima, Oakland Center

2012
Kevin McLaughlin, Southern California TRACON

2011
Quentin Baca, Southern California TRACON

2010
Ron Chappell, Southern California TRACON

2009
Neil Irvin and Tom Gallagher, Northern California TRACON

2008
Bill Jacobs and Bruce Snoddy, Southern California TRACON

2007
Michael Darling, Los Angeles Tower

2006
Pam Mitchell, Erwin Tobey, and David Tomczak, Phoenix Tower

2005
Al Hurst and Ron Chappell, Southern California TRACON

Region X

2011
Mark Anderson, Aircraft Certification