We Guide You Home

Archie League Medal of Safety Award Winners, By Facility

The Archie League Medal of Safety Awards
Winners Listed by Facility

Anchorage Center (ZAN)

2019
Gabriel L. Zeifman

2018
Scott T. Eastepp

2017
Jessica Earp

2016
Ron Sparks and Mike Thomas

2015
Parker Corts

2014
Todda Yonge and Mark Lacy

2013
Ryan Williams

2010
Richard Todd Lamb

2006
Bret Brown, Tom Eisenmayer, and Mike Moravec

2005
Meaghan Howard

Anchorage TRACON (A11)

2012
Kristina Kurtz

2011
David Whisnant

2009
Mark Harris

Atlanta Center (ZTL)

2012
Alvin Kent

2011
Derek Bittman

Atlanta TRACON (A80)

2017
Keith Tyus, Nichole Surunis, Mason Braddock, Patrick Burrows, and Clay Sutton

Atlantic City ATCT (ACY)

2006
Stephen Barringer, John Bradley, Adam Cohen, Mark Franklin, Peter Grebenschikoff, and Randy Trainor

Baltimore ATCT (BWI)

2008
Christopher Foust

Boston ATCT (BOS)

2017
Eric J. Knight and Ross Leshinsky

2015
Kelly Eger and Sarah LaPorte Ostrander

2014
Nunzio DiMillo

2013
Erik Anderson

2006
James Sawyer and Kevin Winn

Boston Center (ZBW)

2019
Jeffrey Aulbach, Neil Cóspito, and Michael Jacobson

2012
Chris Henchey and Ryan Workman

2007
Stephen Schmalz

2009
Bruce Clough, Stephen Roebuck, John Therrien, and Bill Wood

Boston TRACON (A90)

2018
Jesse Belleau

2005
Ken Hopf

Broomfield Jefferson County ATCT (BJC)

2018
Christopher Bancroft and Jacques Mailloux

Burlington ATCT (BTV)

2011
Chuck LaBombard

2008
Steve Walsh

Cedar Rapids ATCT (CID)

2011
David Cornell

Central Florida TRACON (F11)

2016
Donald Blatnik and Kenneth Scheele

2015
Sarina Gumbert

Champaign ATCT (CMI)

2007
David Murphy and Yasemin Parker

Chicago Center (ZAU)

2013
Jeff Richards

2012
Guy Lieser and Steve McGreevy

Chicago Midway ATCT (MDW)

2009
Robert Zeman

2006
Kevin Rojek

Cleveland Center (ZOB)

2017
David Stempien

2011
Gregory Dukeman

2009
Stephanie Bevins and Marvin McCombs

Clarksburg ATCT (CKB)

2018
Jeffrey Haberland and Tim Krainak

Columbus ATCT (CMH)

2016
David Kilgus

Corpus Christi ATCT (CRP)

2012
Frank Fisher and Greg Fleetwood

Dallas-Fort Worth TRACON (D10)

2017
Patrick M. Armstrong, Dallas/Fort Worth TRACON

2010
Natasha Hodge and Douglas Wynkoop

2007
Borden Byrd

2006
Bill Buvens

Dallas Love Field ATCT (DAL)

2016
Wade Martin and Nick Valadez

Denver ATCT (DEN)

2009
Thomas Hedeen

Denver Center (ZDV)

2012
Charlie Rohrer

2011
Dean Miller

Denver TRACON (D01)

2017
Aaron Grijalva

Des Moines ATCT (DSM)

2009
Christian Manglona

Detroit TRACON (D21)

2008
Patrick Eberhart

Engineers Central Region

2011
Mark Anderson, Aircraft Certification

Fairbanks ATCT (FAI)

2008
John Brown

2007
Jonathan Eisenmayer

Fairbanks Flight Service Station (FS2)

2010
Mike Evans

Fort Myers (RSW)

2010
Dan Favio, Brian Norton, Carey Meadows

Fort Wayne ATCT (FTW)

2017
Eric Vanstrom

Fort Worth Center (ZFW)

2018
Phil Enis, Thomas Herd, and Hugh Hunton

2013
LouElla Hollingsworth

2005
Chris Owen

Green Bay ATCT (GRB)

2015
Adam Helm, Justin Krenke, and Mike Ostrander

Greer ATCT (GSP)

2009
Joe Mackie

Houston Center (ZHU)

2011
Sagar Patel and Robert Nelson

Houston TRACON (I90)

2019
Michael Schawinsky

2015
Hugh McFarland

2014
Stewart Pearcy

Huntington ATCT (HTS)

2011
Mike Chambers and Clint Clifton

Indianapolis Center (ZID)

2019
Nicholas J. Ferro and Charles Terry

2018
Daniel Rak, Indianapolis Center

Juneau ATCT (JNU)

2019
Gabriel L. Zeifman

Kansas City Center (ZKC)

2019
Andrew J. Crabtree

2018
Josh Giles

2017
Andrew Cullen and Jeffrey R. Volski

2016
Liam Keeney and Brett Rolofson

2014
Andrew Smith and Joseph Moylan

2012
Todd Mariani

2007
Chris Thigpen

Kansas City ATCT (MCI)

2010
Jessica Hermsdorfer

Lake Charles ATCT (LCH)

2009
John Charlton

La Verne Brackett ATCT (POC)

2015
Jesse Anderson

Los Angeles ATCT (LAX)

2007
Michael Darling

Louisville Standiford ATCT (SDF)

2006
Barry Thompson

Madison ATCT (MSN)

2014
Jack Deutscher

2010
Kristin Danninger

2005
Dan Hemenway

Memphis Center (ZME)

2019
Paul Ray Keeling

2018
Joshua Hall, Patrick Allen Johnson, Jeremiah Lee, Darren P. Tumelson, William T. Vaughn III, and Andrew John White

2009
Kenny Ellis

Miami ATCT (MIA)

2014
Edward Holden and Ramiro Martinez

2006
Jesse Fisher

Miami Center (ZMA)

2010
Jessica Anaya, Lisa Grimm, Nathan Henkels

2008
David Rivero

Minneapolis Center (ZMP)

2019
Shane Mikel Boulds and Justin Dokken

Newark ATCT (EWR)

2005
Scott Dittamo

New York Center (ZNY)

2014
Robert Ezzard

New York TRACON (N90)

2019
Brian Rabinowitz

2016
Jeff Schuler

Northern California TRACON (NCT)

2009
Neil Irvin and Tom Gallagher

2016
William Hoppe, Ryan Nines, and Luis Ramirez

Oakland Center (ZOA)

2013
Emily Birkland and Roy Teshima

Oklahoma City ATCT (OKC)

2008
Paul Hiel

Omaha TRACON (R90)

2015
Travis Arnold

Pensacola TRACON (P31)

2007
J.D. Smith

2005
Cliff Murdock

Philadelphia ATCT (PHL)

2013
Dave Giberson and Corey Grafe

Phoenix ATCT (PHX)

2006
Pam Mitchell, Erwin Tobey, and David Tomczak

Phoenix TRACON (P50)

2017
Brian Bond, Aaron C. Fones, and Carlton Wickstrom

Portland, Maine ATCT (PWM)

2010
Kevin Plante and Christopher Presley

Portland, Ore., ATCT (PDX)

2005
Brian Miller

Portland, Ore., TRACON (P80)

2013
Donovan Carson

2005
Allan Blair

Potomac TRACON (PCT)

2015
Joseph Rodewald

2012
Matt Reed, Potomac TRACON

2010
Louis Charles Ridley, Potomac TRACON

Providence ATCT (PVD)

2019
Christopher Corcoran

2016
Joseph White

Pueblo ATCT (PUB)

2006
Randy Neu

Richmond ATCT (RIC)

2007
Bernie Nelson

Roanoke ATCT (ROA)

2009
Steve Flickinger

Salt Lake Center (ZLC)

2010
Troy Decker

2008
Lee Wheeler

Salt Lake City ATCT (SLC)

2018
Jeffrey Rawson

San Francisco ATCT (SFO)

2018
Benjamin Kingston

2014
Fred Naujoks, Joseph Okuda, Peter Sachs, Alexis Shirkey, David Caldwell, Dan Ferlito, Nicole Findlay, Russell Kipker, and Dawn McMullin

Seattle Center (ZSE)

2019
Joseph Asmundson, Matthew Colby Rhea, Nicole Breann Coffey, and Devin Carlisto

2015
Matt Dippe, Mark Haechler, and Alan Passero

Seattle TRACON (S46)

2016
Josh Pate

2014
Jared Mike

2012
Ken Greenwood, Josh Haviland, and Ryan Herrick

2007
Ivy Sylvain

Southern California TRACON (SCT)

2019
Michael Tamez

2012
Kevin McLaughlin

2011
Quentin Baca

2010
Ron Chappell

2008
Bill Jacobs and Bruce Snoddy

2005
Al Hurst and Ron Chappell

St. Louis TRACON (T75)

2013
Kevin Cook and Steve Clark

2008
Jack Bowers and David Brown

Tampa ATCT (TPA)

2013
Bill Sullivan

Terre Haute ATCT (HUF)

2008
James Kmetz

Tucson ATCT (TUS)

2018
Scott Allen

Washington Center (ZDC)

2017
Jaymi Steinberg and Richard Wallace

Washington Dulles ATCT (IAD)

2005
Greg Horne

Wichita ATCT (ICT)

2006
Mark Goldstein

2005
Mark Goldstein